Merhaba,

Evde bir kedimiz var; Lily Anna Matsuka, kendisi (ben bu yazıyı yazarken) 10 yaşında. Aslında kızımız diyoruz, çünkü varlığı evin içinde enteresan yumuşak bir havaya sebep olduğundan, onu çok benimsedik, zira son 8 yıldır bizimle beraber yaşıyor.

Evin asıl sahibi: Lily Anna Matsuka 🙂

Neyse, benim kimilerine göre bazı takıntılarım var, bunlardan birisi de bana muhtaç olan evcil ya da değil, baktığım ya da beslediğim canlıları olması gerektiği şekilde yaşatmaya çalışıyorum.

Akıllara, sürekli sokaktan kedi yavrusu toplayıp eve tıkıyorum gibi bir durum gelmesin. Burada bahsettiğim şey vicdani olarak hem beni azami biçimde rahat ettirip hem de baktığım canlının hayatını sağlıklı ve mutlu sürdürebilmesi.

Bu sebeple, Lily aslında ne isterse, ya da ne istediğini anlarsak, onu yapmak bizim için görevmiş gibi oluyor.

İşte tam da bu noktada hayat kurtaran bir evcil hayvan ürününden bahsetmeye başlayacağım. Ama önce gelişme bölümüne gelelim.

Çeşmeden su içmeye bayılır.

Fotoğrafta da göreceğiniz gibi, bahar aylarında başlayıp kış aylarına kadar devam eden bir çeşmeden su içme alışkanlığı edindi bizim kız yaşlandıkça. Esasında buna sebep biraz da biziz, ki her makauv dediğinde (evet doğru okudunuz, miyav değil onun yerine katılarak makauv der.) acaba bir şey mi istiyor diye sağa sola koşturup, acaba şu mu? acaba bu mu? gibi yönlendirmeler sayesinde çeşmeye kadar getirdik konuyu.

Tabi bir süre sonra Lily mamasının yanında duran sudan içmemeye başladı, biz sabah işe giderken tazeleyip koyduğumuz suya, akşama kadar dokunmuyor, biz eve gelene kadar su içmiyordu.

Biz eve geldiğimizde ayaklarımıza dolanıp, sanki “çeşmeyi aç” der gibi makauv’luyordu. E tabi biz de  dayanamayıp çeşmeyi açıyorduk, dakikalarca kana kana çeşmeden su içiyordu.

Sonuç olarak bir kaç yıl bu şekilde devam etti. Tabi bu arada biz kedilerin zaten sürekli taze mama ve su aradığını, aslında beklemiş yemekleri ya da suları insanlar gibi tercih etmediğini tahmin edememişiz.

Bu yüzden biraz empati ile bazı harcamalar yapmaya karar verdik.

Öncesinde bir araştırmaya girdik tabi. Lily ‘nin içtiği suyu taze tutacak, ya da ona taze su sağlayacak bir mekanizma yapabilir miyiz diye kafa yorduk ama yapma mekanizmalar fabrikasyonlar kadar iyi ve süreklilik arz etmiyor diye yapmaktan vazgeçtik.

Araştırmalarımızın sonucu Drinkwell markasına kadar gelmişti. Fiyatları, Türkiye distribütörü de olsa, ürünler yurt dışından geldiği için, Euro ile geliyordu.

Yetişkin bir Lily, günde ortalama yarım litre su içebilir. Tabi tazeyse…

Karar verdik; Drinkwell Platinum modelini alacaktık fakat fiyat unsuru gözümüzü korkutuyordu. Ne kadar mı?

Biz aldığımız zaman 370 TL idi, bu yazıyı yazarken ise fiyatı, iskontosuz 435 TL, tabi iskontolar, indirim kuponları falan derken fiyat 400 TL civarlarına iniyor. (Ekim 2019: 640 TL)

Fiyat çok nasıl yapalım? dedik. Aklıma hemen amazon geldi. 🙂 Önceden Ahmet sayesinde alışveriş tecrübem olmuştu, referans sağlam yani. Hemen girip fiyatına baktım, “aman allahım fiyata bak” 220 TL ‘ye geliyor adresime kadar. Hemen basit matematik + mantık verdim siparişi.

Ürün süper bir çözüm sundu bizim Lily ‘nin çeşme sevdası sorununa, fakat biraz dertli bir cihaz, onu da kısaca anlatayım.

Malum Türkiye şartlarında çeşme suyumuz aşırı kireçli, buna bir de klor, çer çöp eklenince, eve damacana su almaktan başka çare kalmıyor bize, ki bu cihaz da bir hafta çalışma sonrasında kireç bağlıyor.Temizlemek gerektiğinden kireç sökücüler ve kimysallar ile temizlemek zorunda kalıyoruz.

Tabi bir de cihazın filtre problemi var, daha doğrusu karbon filtre tedarik problemi var, bu da aslında fiyatına bağlı olarak yine amazondan temin edilebiliyor. Zira Türkiye’de 3 adet filtre 70 TL gibi bir bedelle temin edilebiliyorken amazondan 50 TL’ye 12 adet satın alabiliyorsunuz.

Bu arada filtrelerden bir tanesi Drinkwell ‘in kendi sitesinde 2-4 hafta arası kullanılabilir diyorken, Türkiye’de temin ettiğiniz sitelerin bazıları bir filtre için 2 ay kullanılabilir diyebiliyor.

Yukardan yani çeşme kısmından suyun düştüğü noktada bir rampa var ve bu sayede havuzdan suyun taşma ya da dışarı sıçrama şansı yok, yani yeterince güvenli, bu sayede aklımız ne kedimizde ne de evdeki parkelerde kalmıyor. 🙂

Sonuç olarak Drinkwell Platinum hem evdeki kedimiz Lily Anna Matsukan ‘nın taze su içmesini, hem de bizim içimizin rahat olmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin