Tekrar merhaba,Bu yazımda, Dyson DC37 Animal Turbine elektrikli süpürge ile ilgili tecrübe ve yorumlarımı paylaşacağım.

Erkek insan evladının ev işi ile, yani süpürge, bulaşık ya da ne bileyim çamaşırla ne işi olur, ne alakası olur diyoruz. Ama oluyor, nasıl mı? Anlatayım.

Biz erkekler (genelleme yapmayayım ama), yani en azından çoğumuz, eve alınan alet edevatın altından girip üstünden çıkarak, hatta kullanma kılavuzu da neymiş? Ben hallederim kafasıyla başlayıp, kurcalamanın sonunda elimizde kullanma kılavuzu ile buluruz kendimizi.

Merak, her şeye sebep kısacası.

Eve alınan bir beyaz eşya, küçük ev aleti ya da teknolojik ne olursa olsun, oyuncak gibi geliyor.

İşte buradaki teknolojik oyuncağımız yani konu mankenimiz Dyson DC37 Animal Turbine elektrikli süpürge.

Eve alınan her eşya önce Lily’nin kontrolünden geçer… 🙂

İngiliz menşeili, el kurutma makineleri, ısıtıcılar, pervanesiz vantilatör ve elektrik süpürgeleri gibi küçük bir ürün gamında, kendi ürünlerini tasarlayıp üreten bir şirketin ürünü.

Tanışıklığımız esasında çok da eski değil bu cihazla.

Bir gün ihlas pazarlamadan arandı eşim (evet bildiğimiz ihlas pazarlama). Telefondaki hanım, bir akrabamızdan eşimin telefon numarasını aldığını, temizlik robotu tanıtımı yapmak istediklerini ve uygun bir saatte tanıtım için eve gelmek istediklerini söylüyordu. Hayır istemiyoruz demesine rağmen, eşimi pek de duymayıp, ısrarla yok biz illa da geleceğiz tarzında bir konuşmanın sonunda, “eh be tamam gelin” diyerek kapattı telefonu.

Sonrasında ise eve gelen erkek tanıtımcı gayet kendinden emin bir şekilde, parçaları birleştirerek robotu tamamladı.

Düğmeye bastık.

Acayip bir desibel yüksekliği, acayip bir ses ile çalışmaya başladı makine, tabi burada bir taraftan da anlatıyor cihazı bize…

Neyse; makinenin alt kısmında bir tambur var ve tambura su koyularak robot çalıştırılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta su. Çünkü robotun süpürge aksamının iş yapabilmesi için kilit nokta su.

Sebebi de süpürge emiş gücü ile çektiği kiri, tozu suya atıp çamur haline getiriyor. Yani toz torbalı elektrik süpürgeleri gibi torbaya biriktireyim efendim sonra da torbayı çıkartıp atarlar kafasında çalışmıyor.

Hatta tanıtım esnasında, tanıtımı yapan arkadaş, bizim evde kullandığımız toz torbalı elektrikli süpürgeyi çalıştırdı. Tabi evdeki tüm ışıkları kapatıp, yanında getirdiği spot ampulü yakıp, bizim süpürgenin hava çıkışına dayayıp da çalıştırdı.

Neden mi? Spot ışıkta süpürgenin hava çıkışından ne kadar toz çıktığını göstermek için. Gösterdi de…

İşte ikna olduğumuz ilk nokta burasıydı. Sadece biz değil, o tozu kim görse, “bu kadar tozu içimize mi çekiyoruz”, ”tamam alıyorum” derdi.

Gelelim ikinci noktaya…

Yatak odasına girebilmek için müsaade istedi, buyur dedik.

Yatağın, yani yaylı kısmın çarşafını kaldırarak robotun süpürge ucuyla yatağın üzerini süpürdü. Sonra tamburdaki suyu gösterdi. Sonuç, rezillik. İçerisinde gözle görülür derecede pislik birikmişti.

Bize dediği ise bunlar yatakta bulunan mitler, bakteriler, falanlar, filanlar.

Evet, biraz değişik bir durum, ama öyle konsantre olmuşuz ki, adam satmıyorum dese “olmaz satacaksın, biz alıyoruz” diyeceğiz.

Velhasıl-ı kelam, senetler geldi, imzaladık. Aradan 2-3 geçmesi gerekti, kazıklandığımızı anlamamız için. O da, iş yerimdeki daha önce bahsettiğim oportünist arkadaşımla bu konuyu paylaştıktan sonra, onun “olm onu alacağına Dyson alsana” demesi üzerine kazıklandığımızı fark ettim. Aslında kazıklanmak demeyelim, çünkü robotu iade etmek istediğimiz söylemek için aradığımda, tanıtıma gelen arkadaş önceleri iade almamak için ikna etmeye çalışsa da sonuç olarak iade aldı.

Bu konuyu bu şekilde halletmiş olduk.

Sonrasında ise Dyson ‘ın bize uygun olan modelini araştırmaya başladım.

Esasında bütçemizi aşıyordu fiyatı ama ömür/fiyat/fayda/performans dörtgeninde düşününce değer bulduk ve almaya karar vermiştik. Zaten önceki aldığımız robot için ciddi miktarlarda para ödemeyi göze almıştık.

Tam bu noktada Dyson DC37 Animal Turbine ‘i gördük.

Neden Animal Turbine?

Lily Anna Matsuka

Evde bir Chincilla Kedisi olan kızımız Lily Anna Matsuka var, ve mevsiminde çok ciddi tüy döküyor kendisi. Bu tüyleri bazen öbekler şeklinde yerden topladığımızı biliyorum ve Dyson ‘ın bu modelinde halı için ayrı, parke ve kaygan zeminler için ayrı ve koltuk üstleri için ayrı döner fırçalı başlıkları mevcut. Bu başlıklar evcil hayvan olan evler için tercih sebebi.

Bu sebeple Animal Turbine modelini tercih etmiş olduk. DC37 ‘nin başka modelleri de var tabi ki ve modeller arasında yalnızca başlık farkları var.

Bu arada araştırmaları yaparken Dyson ’ın sağlamlık, emiş ve genel kullanım testlerini de izledim. Akıl almaz testlere tabi tutulan ürünlerin sağlamlığına emin olduktan sonra MediaMarkt’ın yolunu tuttuk.

Şubat 2014 ‘de MediaMarkt’da çalışan bir arkadaşımın da yardımıyla Dyson Dc37 Animal Turbine ‘i aldık.

Bu güne kadar her hangi bir sorunla karşılaşmadan, çok verimli bir şekilde kullandık ve halen kullanmaya devam ediyoruz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin