Sinek Kovucu Elektrolitler Sağlığa Zararlı mı?

0
455
Bence zararlı. 🙂

Yaz geldiğinde başlayan sivrisinek belası maalesef benim gibi bu konuda takıntılı olanları çileden çıkartıyor. Evde cam, kapı açıldığında hemen önlem alıp, ya kapıyı kapattıran yada sineklikleri çektiren biriyim.

Çünkü; gece olduğunda uykudan uyanıp bir saat boyunca duvar tavan demeden sivrisinek aramak pek cazip gelmiyor.

O zaman ne yapacağız?

Sivrisineklerin kapalı yaşam alanlarından uzak tutulmasındaki baş rol oyuncusu elektrolitler…

Önceden tüpte sinek ilaçları vardı, halen var, yatmadan bir iki saat önce odaya sıkıp, sineklerin ölmesini beklerdik. 🙂

Tabi şimdilerde elektrolitler daha makul, hem prize takıyorsun, hem de uyku sırasında da kullanılabiliyor.

Diye düşünüyorduk…

Sadece dişi sivrisinekler insanları ısırmaktadır.

Nefes darlığına sebep oluyorlar…

Elektrolitlerin kullanma talimatını okuduysanız şu ifadeyi görmüşsünüzdür: hava sirkülasyonu olan bir konumdaki prize takınız.

İçinde bulunan Prallethirin adlı kimyasal bileşenin memelilere karşı toksik olmadığı söylense de aslında aksini kanıtlamış araştırmalar da mevcut.

İşte o yapılan bir dizi araştırmada, insan akciğerinin epitel hücre kültürüne değişen dozlarda Prallethrin ve başka bir böcek ilacı olan Allethrin uygulandı. Araştırmanın sonunda Prallethrin’in, akciğer epitel hücrelerinde reaktif oksijen türlerinin miktarını artırdığı ve oksidatif strese sebep olduğu görüldü.

Prallethrin bir piretroid insektisittir. Prallethrin ağırlık / ağırlık olarak %1.6 sıvı buharlaştırıcı, genellikle evdeki sivrisineklerin kontrolü için kullanılan bir kovucu böcek ilacıdır.

Oksidatif stres ne demek?

Akciğerdeki mukoza tabakasının oluşumundan sorumlu proteinlerden biri olan “muc5ac” proteinini kodlayan Mrna proteinini artırıyor.

Yani muc5ac proteini artıyor ve dolayısıyla akciğer epitel hücrelerindeki mukozada artış meydana geliyor.

Muc5ac proteininin de dâhil olduğu Mucin proteinlerinin kalitesi ve miktarı; kistik fibroz, kronik obstrüktif akciğer hastalığında da etkili oluyor.

Özellikle muc5ac proteininin akciğer epitel hücrelerdeki miktarının artması, astımın da semptomlarından bir tanesi olan nefes darlığına yol açıyor. Yani Prallethrin, astım hastalığının göstergelerinden bir tanesi olan nefes darlığına sebep oluyor.

Yeni doğanda akciğer, ilk başta parlak pembe renktedir. Zamanla grileşmeye ve yaş geçtikçe koyulaşarak en sonunda neredeyse siyah rengine bürünür.

Oksidatif stres bu duruma maruz kaldıktan sonra vücudun antioksidan üretemeyişine, her nefeste ciğerlerinizin zarar görmesine denebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin