İlk Amazon Alışverişim

0
309

Aslında bir yerde yaptığım işin de etkisi olarak internetten sürekli alışveriş yapıyorum.

Hatta çok daha önceleri başlamıştım internetten alışveriş yapmaya, yıllar vardır hepsiburadagittigidiyor hatta sanalpazar sürekli kullandığım alışveriş siteleriydi. Sanalpazar bazı ödeme sorunları yaşadı ve gittigidiyor da elini kolunu sallayana dükkan açtırmaya başladığından beri bu iki siteyi kullanmıyorum.

En makul fiyatlı ürünü bulmak için akakçe ve cimri gibi siteleri de kullanmaya başladım, ki bu da oportunist bir insan olma yolunda attığım ilk adımdır. Esasında iş arkadaşlarımdan birisi var ki ben onun yanında internet alışverişinden cidden anlamıyorum. Benden beş yüz kat daha oportunisttir kendisi.

Neyse; İlk yurt dışı internet alışverişimi de ebay sayesinde yapmıştım. Aldığım ürün de kokulu şeker. 🙂

Esasında bir oyun; bu ürün bir kutu ve kutu içerisinden (youtube‘da videolarını bean boozled diye görmüş olabilirsiniz) bir miktar renkli ve kokulu şeker ve bir çark çıkıyor. Çark hangi şekerden yemen gerektiğini gösteriyor her döndürdüğünde. Atıyorum; kırçıllı sarı şeker var, bu şeker iki aroma barındırıyor, ya şeftali aroması ya da kusmuk aroması. Şansınıza hangisi gelirse, biraz gergili bir oyun.

Evet zamanında 50$ verip ebay‘den bu üründen almıştım. Hiç bir sorun yaşamayınca ve hatta gayet başarılı bir alışveriş ve teslimat sürecinden sonra yurt dışı alışveriş imkanları daha da güven vermeye başladı.

Bu noktada halk pazarı sayılabilecek aliexpress zamanları başlamış oldu. Tabi ufak tefek ürünlerin ötesine geçmemek kaydıyla aliexpress‘i kullanmaya başladım.

Şarj kabloları, telefon kılıfları, mousepadler gibi ucuz, fiyatı 2-3$ ‘ı geçmeyen ürünler. Halen ihtiyaçlar doğrultusunda ufak tefek alışverişler için tercih ederim.

Amazon tecrübem ise bambaşka bir mesele.

Şimdi gelelim o meseleye.

Daha önce playstation cafe işlettiğim için playstation‘ların oyunlarını ve mantığını biliyordum, ancak bir oyun bilgisayarı için büyük düşüncelerim vardı. Playstation değil PC istiyordum. Hatta oynamak istediğim en birinci oyun bile belliydi; Star Citizen (bu da başka bir yazını konusu olsun)

Bu PC hem evdeki işlerim için hem de oynayacağım oyunlar için ideal bir PC olmalıydı. 3-4 aylık bir araştırma sürecindeydim. Fiyatları gördükçe hevesim kırılmaya başlamıştı bile. Dolar kurunun 2,80 TL olduğu dönemlerde ortalama 3,500 TL gibi bir fiyata Vatan BilgisayarTeknosa ya da Bimeks gibi mağazalardan parçaları tedarik edebiliyordum, ki bir anda dolar kuru yükselmeye başladı.

Maddi olarak da imkan olmadığı için bu PC konusunu aklımın bir yerine koyarak beklemeye aldım. Ama aklımın o noktası sürekli alarm veriyor, hadi artık diye beni dürtüyordu.

Bir arkadaşım var; eski, dağcılığa başladığım zamanlar, üye olduğum Mağara Araştırma Derneği’nin bir çalıştayında tesadüf oldu tanıştık. Eski bir arkadaşım ve ailecek de görüşüyoruz. Severiz birbirimizi yani. 🙂

Neyse, kendi evinde kullandığı bilgisayarını bir akşam ziyaretlerine gittiğimizde görmüştüm, PC konusunda ve daha sonrasında da Amazon ‘dan yaptığı alışverişleri anlatmasından aklımda kaldığı için, konuyu bu arkadaşıma anlattım.

Sağ olsun, yardımcı olurum ama biraz beklemen lazım dedi.

Neden?

Çünkü; amazon yurt içi fiyatından çok daha ucuza satıyor, fakat “Black Friday” i beklememiz lazım, çok büyük indirimler olacak dedi.

Ben arkadaşıma bu konuyu anlattığımda sanıyorum Ağustos ayı idi, beklemekten kastettiği ise Ocak, Şubat aylarıymış. Bunu da ben sabırsızlandıkça arkadaşımı dürtüp, “hadi olm ne zaman alcaz?” diye diye öğrendim.

Neyse sonuç olarak, referansım çok güvendiğim bir arkadaşım olduğu için, aliexpress‘deki 1-2$’lık ürünler gibi düşünmeyip, 100-500$ ‘lık ürünler için Amazon‘u tercih ettim, esasında mecburiyetten biraz da. Çünkü aynı ürünleri bizim mal ettiğimiz fiyatların çok daha fazlasına, az önce bahsettiğim yurt içi teknoloji mağazalarından ancak alabiliyorduk.

Ürünler seçildi, belirli zamanlarda siparişler verildi, kargolar yola çıktı, uçağa bindi, İstanbul ‘da indi derken, kargolar kapıya geldi teker teker.

Sonra biz bilgisayarı topladık ve her şey yeterince güzel oldu.

Yurt içi teknoloji mağazalarından alsaydık 7,5 Liraya mal edeceğimiz parçaların tamamını Amazon‘dan 5 liraya mal etmiş olduk. (bu arada fiyatlar meseladır 🙂 )

İlk amazon tecrübem de bu şekilde gerçekleşmiş oldu.

Sonra ise farklı bir yazı konusu olacak başka bir ürün aldık kızımız lily için. Bunu da hem tanıtım hem de temizleme videosu olarak daha sonra youtube kanalıma yükleyeceğim.

Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin