Sağlıklı Ekmek Nasıl Olur? Tarifi İçinde…

0
620
Siyez Ekmeği

Günümüzde satılan fırın ekmeklerinin tümüne yakını endüstriyel olarak işlenmiş olan un ile yapılmakta. Yani, uzun raf ömrü, bozulmalara karşı dayanıklı ve glisemik indeksi yüksek olan un.

Bu un ile hazırlanan ekmek yada mamul tüketim miktarlarına dikkat edilmediğinde obezite başta olmak üzere bir çok hastalığın kaynağını oluşturan semptomların altyapısını hazırlamakta.

Son bir kaç yıldır trend olan beslenme kültürlerinden birisi de bu noktada ortaya çıkıyor.

Ekmeksiz ve Şekersiz Bezlenme

Aslında bu noktada, bu konudaki yazımı buraya tıklayıp okusanız konudan sapmamış oluruz.

Ben bu yazımda hem ekmekten vazgeçemeyen, hem de daha sağlıklı gıdalar tüketerek kilo kontrolünü eline alanlar için Siyez Ekmeği‘nden bahsedeceğim.Siyez Ekmeği

Yazımın hemen altında tarifini de bulabileceğiniz siyez ekmeğinin ortaya çıkması nasıl oldu şimdi biraz ondan bahsetmek istiyorum.

Günümüzden ortalama onbin yıl önce yakın doğuda tespit edilerek kültüre alınan asıl bilimsel adı Triticum monococcum olup, günümüz buğdayının atası olan siyez buğdayı ile başlıyor konu.

Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılan siyez‘e Hititçe de “Zız” denirken, daha sonra siyez ve bazı yörelerde kaplıca olarak da isimlendirilmiş.

Siyez Buğdayı, Gernik yada Kavılca (Triticum dococcum) buğdayına oranla zararlılara ve hastalıklara karşı daha dayanıklı ve kuraklıkta ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek bir buğday cinsi.

Tabi asıl tercih sebebi diğer buğday cinslerine oranla glisemik indeksi düşük bir cins. Yani, uzun süre tok kalabilmek için ideal besin değerlerine sahip diyebiliriz.

Çok fazla teknik bilgi ile yazıyı sıkıcı hale getirmek istemediğim için ekmeğin tarifine geçiyorum.

Siyez Ekmeği

Malzemelerimiz; 500 gr siyez unu, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 paket maya ve 1 su bardağı ılık su.

Unu, mayayı ve tuzu bir kaba koyup karıştırın, sonra üzerine suyu ekleyip ele yapışmayan kıvama gelene kadar hafifçe karıştırın. Karıştırma bittikten sonra, üzerini bir bezle örterek 2,5 saat boyunca dinlenmeye alın. 2,5 saat sonunda kabaran hamuru bir fırın tepsisine alıp üzerini keskin bir bıçakla 4-5 yerinden 2-3 mm derinlikte çizin. Tekrar üzerini örtüp 30 dk daha dinlendirin. Bu arada Fırını 180 dereceye ayarlayıp bırakın, hamur 30 dk dinlendikten sonra fırına atıp 45-50 dk kadar üzeri kızarana kadar pişirin.

Siyez Ekmeği

Piştikten sonra çıkartıp 10 dk dinlendirin ve sonra tepsiden çıkartıp soğuma telinin üzerine alıp üzerini örtün.

Lezzetli ve sağlıklı ekmeğiniz hazır.

Afiyet olsun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin