Sessiz, Sakin ve Vahşi Doğa İçinde Bir Kamp; Kızpınarları

0
359

Merhabalar;

Uludağ ‘da yaz yada kış aylarında kamp yapmak için aileler olarak tercih ettiğimiz nadir güzel yerlerden biridir.

“Kızpınarları”

Sarıalandan başlayıp orman içinde güzel ve tatlı 3 km’lik bir patika ile ulaşılan muazzam sakin bir yer.

Kızpınarları’na ulaşım için Sarıalan’dan sonra Çobankaya patikasından 3 km yürümek gerekiyor…

Bu yazımda sizlere Kızpınarları’ndan bahsedeceğim.

Kış mevsiminin ayrı güzel olduğu Uludağ’da hem yaz hem de kış mevsiminde kamp için de değerlendirilecek çok fazla alan mevcut. Tabi bu durumda bazı şeyleri göze almak gerekli. Örneğin vahşi bir ortamda olmanız sebebiyle o yerin asıl sakinlerinin sizi kamptayken ziyaret edebileceğini aklınızdan çıkarmamanız lazım.

Genelde ateş söndükten sonra gelen çakalların dışarıda bıraktığınız yeme-içme malzemelerini kurcalama seslerini duyabilirsiniz.

Konuya aslında nasıl gidilir kısmıyla başlamam lazım;

Bursa, Teleferik istasyonuna geldiğinizde maksimum 8 kişilik kabinlerle ortalama 15-20 dk sürede Uludağ’a çıkabileceğiniz Teleferiklere binerek yolculuğa başlıyorsunuz.

Tatil günlerinde yerli ve yabancı turistlerin aşırı kalabalık olduğu teleferiğe binebilmek için biraz sıra beklemeniz gerekebilir.

Kabinlere binmeden önce güvenlikten geçiyorsunuz ve güvenlik görevlileri yanınızda ateşli silah, patlayıcı ya da kesici alet olmadığına emin olduktan sonra kabinlere binmenize izin veriyor.

Bu noktada bir açıklama yapmam lazım; biz dağcıların büyük çantalar ile kabine binmesi için güvenlik, arama yapamayacağı gibi aslında ormanda kampın vazgeçilmez aletleri olan küçük balta (nacak) ya da pala gibi aletlerin çantalarda olduğunu tabi ki tahmin ediyorlardır.

Neyse; Kabine bindik ve Sarıalan istasyonunda indikten sonra karşınıza turistik alışveriş dükkanları çıkıyor. Tabi yanında bolca arap turist.

Alışverişinizi Sarıalan’dan yapamazsınız. Kamp için yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka teleferiğe binmeden almanız lazım, çünkü Sarıalan’da alışveriş yapamazsınız.

Bu kısımları tamamlayıp Sarıalan’a ulaştığınızda sizi ormanlık alana kadar giden parke taş döşeli ortalama 900 metrelik bir yol karşılayacak.

Bu yol bitiminden sonra Sarıçayır mevkine ulaşıyorsunuz ve artık orman içindeki patikaya ulaşabilmeniz için kısa ve tatlı bir tırmanma rotası başlıyor.

Bu tırmanmanın sonrasında orman içinde düz giden hiç de zorlayıcı olmayan çok güzel bir patikadan ortalama 2 km kadar yürüyerek büyük bir açıklığa geliyoruz.

Burasının adı Kızpınarları.

Su için yüzünüzü güneye(yani oteller bölgesine) döndüğünüzde hemen solunuzda ince akan bir su göreceksiniz. Kışın tabi yağışlar ve kar suyu ile bu ince su büyükçe bir dere oluyor. Merak etmeyin bu su tatlı ve içilebilir bir su. İçmemeniz gereken su ise, bu düzlüğe girmeden açıklığa inip Çobankaya mevkine devam ettiğinizde karşınıza çıkan deredir. Aman diyeyim o sudan içmeyin.

Burada kamp yapmak çok güzel ve insana aşırı iyi geliyor. Çadırlarınızı ortada boşluk bırakacak şekilde kurarak gökyüzüne bakabileceğiniz bir alan bırakırsanız, gece gökyüzündeki yıldızları sanki halı serilmiş gibi net bir şekilde izleyebilirsiniz.

Bu arada çöplerinizi (petrol hammaddeli, konserve kutuları vb.) mutlaka çöp torbaları ile dönüş yolundaki çöp konteynerlerine bırakın, ki tekrar kampa gittiğinizde o çöpler sizin bıraktığınız yerde olmasın.

Bu arada unutmadan belirteyim;

Uludağ vahşi yaşama ev sahipliği yapıyor. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin