Sağlıklı bir kahvaltının olmazsa olmazları arasında yer alan şey nedir diye sorarsak, doğal tereyağı ve bal herhalde yanlış bir cevap olmaz.
 
Yoğurttan yapılan tereyağı. Rengi beyaz, kıvamı daha sert.
 
Tereyağı bir zamanlar yoğurttan yapılıyordu. O zamanlar tabi rengi beyaz tadı daha sadeydi. Şimdi tereyağı süt kremasından üretildiği için artık sarı renkte.

Peki tereyağı neden yoğurttan üretilmiyor?

Çünkü zahmetli. 🙂 Endüstriyel olarak üretimi daha zor. Bu da kremadan üretilen tereyağına göre daha fazla proses demek. Tereyağı üretimi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Neyse tereyağından sonra sıra geldi bal konusuna…

Doğal bal konusu biraz karışık bir konu. Neden derseniz, bir dönem ülkemizde bal konusunda oldukça fazla sahtecilik yapılmıştı ve bu durum sonrasında insanların bala yaklaşımı çok fazla değişti.

Bir çok kimyasal maddenin bir araya gelmesi sonucu bal kıvamın gelen bir maddeyi insanlara bal diye satan bazı kendini bilmezler yüzünden bala olan güven sarsıldı. İnsanlar artık doğal olduğunu düşündüğü balları yerel satıcılardan almaya başladılar ve bakanlık bal sahteciliğine el atarak gerekli kontrollerle bala olan güveni tekrar sağladı diyebiliriz.

Gelelim asıl konumuza…

Sağlıklı kahvaltı yapmak istiyoruz, ama ekmek, dolayısıyla beyaz un ve şeker tüketmediğimiz için alternatifleri kullanarak kendimize kahvaltı hazırlıyoruz.

Yulafı mutfak robotunda çekerek elde edilen yulaf unu…

Tarif veriyorum yaklaşın…

Bir su bardağı yulaf unu, bir su bardağı süt, iki yumurta.

İsterseniz biraz tatlı olması için içine bir çay bardağı hurma suyu ya da pekmez de koyabilirsiniz.

Malzemeleri topak kalmayacak şekilde iyi karıştırdıktan sonra krep tavasında her biri için en fazla bir çay kaşığı zeytin yağı koyduktan sonra karışımdan bir miktar dökerek pişirin. Sonuç aşağıdaki fotoğraf…

Yulaf unu, süt ve yumurta… Basit ve sağlıklı pankek…

İster bal, ister pekmez ile tüketebilirsiniz. Yada hamuruna pekmez yada hurma suyu karıştırmadıysanız, salça gibi tuzlularla da gayet lezzetli olabiliyor.

Biz bunun yanında kendi yaptığımız sucukla pişirdiğimiz yumurta, domates ve peyniri de kahvaltı masamıza koyduk. E tabi çaysız kahvaltı düşünülemez.

Çeşit olarak size az gelmiş olabilir, ama inanın iki kişinin doyması için fazlasıyla yeterli.

Belki roka, maydanoz, salatalık gibi bazı yeşil gıdalarla da sofrayı çeşitlendirebiliriz.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin