Honda, Türkiye için ürettiği Civic araçlarda 2017 Yılına kadar Otomatik / Dizel seçeneği sunmuyordu. Bu sebeple yakıt sarfiyatı düşük araçlar satabilmek için Civic’lerin motor sübaplarında yaptığı bir modifiye ile Civic’leri çelik sübaplı motorla piyasaya sürdü.

Peki çelik sübaplı motor nedir? Neden çelik sübap?

Kısaca anlatayım;

LPG yanma ısısı dizel ve benzine göre yüksek bir yakıt olduğu için motor çalışma sıcaklığı normalden daha yüksek oluyor. Bu sebeple dönüşümden bir süre sonra lpg dönüşümlü motorda sübap erimesi sorunu baş gösteriyordu.

Normalde Euro5 ‘e kadar olan motorlar magnezyum alaşımlı sübaplı oldukları için yapılan dönüşüm, ustalık ve montaj farkları sebebiyle bazılarında kısa bazılarında uzun vadede sübap erimesi sorunu ile arıza yapıyordu.

Bu sebeple Honda bu sorunu çelik sübaplı, yani lpg‘nin yanma ısısına dayanıklı sübaplar ile aşarak, yakıt sarfiyatı makul, fabrika çıkışlı lpg yakıtlı Civic‘leri piyasaya çıkarttı.

Mühendislik sorunları işte burada ortaya çıkmaya başladı.

Normalde benzin ile çalışan bir arabanın yakıt sarfiyatı ve menzil gibi yol bilgisayarı verileri arabanın kendi öz yakıtı üzerinden hesaplanır. Ancak burada arabanın kafasını karıştıran sorunlar ortaya çıktı.

Nedir bu sorunlar?

Araba lpg ile seyir halinde olsa da, benzinde çalışır gibi hesap yaparak yol bilgisayarındaki değerleri hesaplayıp kullanıcıya gösterdi.

LPG hacim ve verimlilik olarak benzine oranla daha fazla yandığı için 10 lt / 100 km olan benzin verisini 12 lt / 100 km şeklinde hesaplamak daha doğru aslında.

İşte bilgisayarın şaşırdığı nokta da burası.

LPG ile seyir halindeyken tüm hesaplamaları benzin üzerinden yaptığı için benzin deposundaki yakıt seviyesinin de düştüğü görünüyordu.

Bu modül; bu şaşırmanın önüne geçmek için üretildi. Şu an Honda yeni Civic‘lerde bu sorunu çözdü, ama FB7 kasalara kadar olan tüm Civic‘lerde bu sorun var.

Modülün montajı, arabanın elektronik aksamına müdahale etmeden yapılıyor ve araba çalıştıktan otuz saniye sonra benzin depo göstergesi lpg tankındaki lpg ‘nin gerçek seviyesini gösteriyor. Gösterge lpg moduna döndüğü için benzin göstergesi yerine lpg seviyesini gördüğümüz gibi yol bilgisayarında da menzil / 2 şeklinde (bu kısmı çözememişler halen.) veriyi görmek mümkün.

Ayrıca son olarak bu modül sadece Honda Civic için değil, bu sorunu yaşayan tüm arabalar için hayat kurtarıcı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin