İlk Arabam: Chevrolet Aveo 1.4 LTZ HB

0
652

2013 yılının Kasım ayında ilk arabam olan Chevrolet Aveo 1.4 LTZ HB Atm. versiyon aracı aldım. İlk arabanın heyecanı ile neredeyse sadece bir test sürüşüyle beğenerek almaya karar vermiştim.

Tabi, yol bilgisayarının lt/100 km verisi dikkatimi çekince, başladım yakıt sarfiyatını düşürmenin yollarını araştırmaya.

Her sürücü gibi elimden geleni yaptım fakat yakıt tüketimi 9,5 Lt nin altına inmedi. Bu miktar doğrudan lpg dönüşümüne yönlendirdi beni.

Bu kez de usta ve lpg dönüşümü yaptırabileceğim bir yer aramaya başladım.

Bursa küçük sanayi sitesindeki Gasitaly kit montajı yapan bir firmaya kadar geldim araştırmamın sonunda.

Neyse, bir günde kit montajı tamamlandı, akşam gidip muayenesi yapılmış bir biçimde aracımı teslim aldıktan sonra ruhsata işletme süreci başladı. Bu kısımları geçiyorum.

Gelelim aracın performansına;

Araç 1.4 motora sahip olması sebebiyle, çok performanslı bir yapıda değil, buna bir de otomatik vites eklenince, performans biraz daha etkileniyor tabi.

Ancak; Lpg dönüşümünden sonra enteresan bir biçimde, performansta bir değişiklik olmadı.

Gel zaman git zaman arabayı verimli bir biçimde, makul yakıt tüketimiyle kullanmaya devam ettim. Tabi bu kullanımın çoğu şehir içinde.

Kış mevsimi bitip, yaz geldiğinde yakıt sarfiyatı biraz daha düştü, tabi daha da sevindirici oldu bu durum.

Ancak çok geçmeden, Temmuz, Ağustos aylarında, sabah ilk çalıştırmada motorun vuruntu yaptığını hissettim. (videodaki dalgalanma ve sese dikkat ederseniz anlayacaksınız.)

Hemen ustanın yanında aldım soluğu, ayarlamalar, testler bir süre devam etti. Fakat bir şey değişmedi.

Anladık ki aracı kapatıp, bir kaç saat dinlendirdiğimizde, son kapatmada motorun yanma odacığında kalan lpg, ilk başlatmada yanamadığından motorun vuruntulu çalışmasına sebep oluyor.

Peki neden kış şartlarında olmuyor? İşte o kısım muamma.

Performans, sarfiyat, sürüş ya da seyir konusunda hiç bir sorun yok, sadece yazın çok sıcak günlerde ilk çalıştırmada bu problem gün yüzüne çıkıyor.

Bunun, lpg/benzin oranındaki benzin miktarını çoğaltarak önüne geçmiştik, ancak bu kez de benzin sarfiyatında çoğalma olunca, tasarruf etmek için attığımız bu adımı boşa çıkarttığını gördük.

Sonuç olarak bu şekilde kullanmaya devam ettim aracı. Hiç bir problem yaşamadım bunun dışında.

Ayrıca eklemeliyim ki; 35 – 40.000 TL bandındaki araçların tümünden daha fazla aksesuar ve donanıma sahip bir aracı bu yakıt sarfiyatı ile kullanmak da ayrı bir keyif.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin