Merhabalar,

Önceki arabamı satıp yerine daha güçlü bir motora sahip, bir üst sınıf olan Honda Civic 1.6 i-vtec elegance model arabamı almıştım 2017 yılının Kasım ayında.

Arabayı bir akrabımızın arkadaşından içime çok sinerek aldım.

Yani şöyle gelişti olay;

Eski arabam, Chevy Aveo 1.4 Atm.

Eski arabam olan Chevrolet Aveo HB ‘i satın aldığım oto galeri olan Yüce Hünkar sayesinde Ankara’dan üst düzey bir  asker amcaya 🙂 verdim. Sonra yine aynı galeride, ki galeri çalışanlarının dürüstlüğü oto galerilere bakışımı bir hayli değiştirmiştir, gümüş gri renkteki Honda Civic Elegance 2015 model arabayı gördüm. Bu arabayı görene kadar tabi audi’ler jeep’ler passat’lar falan derken gönlümden geçen ama bütçe olarak beni zorlayacak arabaları da inceleyip son olarak Civic’e geldim. Tabi arabayı beğendim ama asıl beğenmesi gereken kişiye de göstermek gerekiyordu arabayı.

Fotoğraflarını çektim, akşam evde inceliyoruz arabayı, ben anlatıyorum; şurası şöyle, burası böyle falan derken, eşimin kuzeni aradı. Naber nasılsınız derken konu arabamızı sattık, yenisini alacağız’a geldi. Alacağımız marka ve modeli söyleyince de, durun, hemen karar vermeyin, aynı arabadan arkadaşımda var, onunla konuşayım haber vereceğim size dedi kuzen.

Kuzen aradı tekrar ve;

Bakın araba alabileceğiniz en temiz ve narin bakılmış ikinci el araba olabilecek bir arabadır dedi, sahibi ile konuşmuş ertesi gün arabayı görebilirler demiş.

Ertesi gün arabayı gördük nihayetinde ve hakikaten çok güzel bakılmış ve içi dışı pırıl pırıl, galeridekinden çok daha bakımlı ve hatta sahibi psikopatlık derecesinde titiz olduğu için hemen içimize sindi.

Uzatmadan kazaya geliyorum…

Arabayı aldık ve keyifle biniyoruz. Yazlık lastik alma zamanı gelince araştırarak Goodyear Efficient Grip Performance lastiklerden bir takım alıp taktık. 1 ay sonrasıydı, Bursa’da bilenler vardır; Mudanya caddesi üzerinde organize sanayi metro istasyonu vardır.

Bu istasyon ve metro hattı zemin üstünde ve yolun ortasından gider ve kenarlarında yeşil alanlar vardır. Bu yeşil alanlar sulanırken, sulama suyu yolun sol şeridine de yayılır. Yaz mevsimi ve araçların egzoz gazlarının yola yapışmasıyla sulama suyunun facia yarattığı zamanlardır. Ramazan ayının sonları akşam iş çıkışı eve giderken sol şeritten ortalam 60 km/s hızla seyrederken sol şerit aniden durdu. 50 mt kadar önümüzde duran arabaya çarpmamak için frene basınca abs devreye girdi ve araba durmak yerine hızını biraz azaltarak gitmeye devam etti. Tam bu noktada paniklediğim ve önümdeki arabaya çarpmamak için sağımdaki orta şeride aynadan anlık olarak bakarak boş olduğunu görüp, sinyali verip, direksiyonu kırdım.

Direksiyonu kırmamla sağ şeritten orta şeride o an geçiş yapan başka bir ticari araçla burundan çarpıştık.

Kaza sonrası arabanın durumu…

Eşime hemen sende bir şey var mı? diye sordum yok dedi. İkimiz birden inip diğer arabadakilere bakmaya gittik.

Diğer araba savrulmuş, şoför tarafındaki hava yastığı açılmış, sol ön lastik patlamış, daha bir sürü paçası hasarlı halde yolun sağ tarafında duruyordu.

İçindekileri çıkarttık, herkes panik halinde, Allahtan kimse de bir şey yok.

Sonra iş hasarlara geldi. Zaman geçti araba serviste işleme başlanmadı, arıyorum eksper gelecek bakacak falanlar filanlar…

Sonuç olarak sağ ön tekerlekten hasar alan arabamızın; alt takım, sağ ön far, sağ ön çamurluk, ön tampon, sağ ön kapı, ön aks ve direksiyon kutusu değişmesi gerekiyor dendi. Toplam masraf 22 bin 25 bin arasında kesin olmayan bir rakamda çıktı. Tabi sigorta şirketi perte çıkarttı aracı. Böylelikle ilk kazamı yapmış oldum, allah bir daha göstermesin.

Lastik seçimim sebebiyle yaptığım kaza ve lastikler hakkında yorumlarımı ve arabanın pert işlemlerini de bir başka yazıda paylaşırım. Fotoğraflardan arabanın durumunu ayrıca inceleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin