Merhaba,
Nokian eLine 2 yaz lastiği, kullandığım 4. farklı lastik modeli…
Lastik modellerini seçerken, herkes gibi ben de yol tutuş değerleri, ıslak / kuru zemin frenleme mesafe değerleri, yıpranma durumları, sürtünme durumları gibi farklı bir çok kritere bakıyorum.
Hatta hamurunda kullanılan bileşenlerine kadar araştırdığım oluyor bazen.
Nokian eLine 2 yaz lastiğini ,daha önce Goodyear EfficientGrip Performance lastikleri ile ıslak zemin frenleme hatası sebebi ile yaptığım kaza sonrası araştırmalarım sonucu bulmuştum. O kaza ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Goodyear EfficientGrip Performance lastiklerini de aslında araştırarak almıştım, ama maddi imkanlar ve aceleci tavrım yüzünden Nokian eLine 2 ‘yi görememiştim.

Neyse; yeni arabamın yazlık lastikleri için başladığım fiyat araştırmasını tamamlayıp makul fiyatı veren bir firmadan lastikleri aldım.

Lastikler geldiğinde ilk dikkatimi çeken nokta, lastiklerin seleflerine göre oldukça hafif ve yumuşak olmasıydı. Acaba bir hata mı var diye düşünmedim değil.

Lastikleri değiştirmek için gittiğim lastikçide bu lastiklerin neden yumuşak ve hafif olduğunu sordum. Usta bana lastiğin 94W hız ve XL yük endeksine sahip olduğunu o sebeple hafif ve yumuşak olduğunu söyledi.

Sonuç olarak lastikler takıldı, ortalama dört aydır kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım.

Gelelim ortalama 4 aylık sürüş deneyimlerime…

Lastikler yumuşak hamur olması sebebiyle aracın lastik basınç değerlerinde havaya sahip olsalar da biraz inikmiş gibi bir görünüm veriyor.

Bu durum yol tutuşu etkiliyor mu?

Eğer drift, makas yada arabanın savrulmasını sağlayacak şekilde kullanmıyorsanız etkilemiyor.

Peki kızaklama, kayma vb. durum söz konusu mu?

Aslında keskin virajlarda dönerken, dönülebilir hızdan daha hızlıysanız, aracın kazandığı momentum ile dışa doğru bir savrulma az da olsa olabiliyor. Ayrıca kızgın güneş altında biraz parlayan yolları bilirsiniz; işte o tip yollarda asfalt üstünde durmaya yakın ve dönüşlerde gıcırdamalar duyulabiliyor.

Islak zemin konusuna gelirsek…

Lastikler ıslak zeminde fren mesafesini oldukça kısa tutuyor, ama bu durum tabi ki hızınıza bağlı. Optimum hızlardan daha hızlıysanız fren mesafesi uzayabiliyor ve sert fren yaparsanız aracın abs ‘si devreye giriyor ve durmak neredeyse imkansız hale gelebiliyor.

Toprak ve çakıllı yol performansı nasıl?

Tabi ki arazi lastiği olmadığı sürece bir performans beklemek yanlış. Deneyimlediğim kadarıyla kontrollü sürüşlerde yere oldukça sağlam basan bir yapısı var. Lastik kanallarına giren küçük çakıl tanelerinin lastiğin ivmesi ile çamurluklara çarpması dışında bir sorun göremedim. Ama frenlemelerde mesafenin uzadığını da atlamayayım.

Son olarak performans anlamında benim bahsettiklerim, kendi sürüş tarzıma dayanarak tecrübe ettiklerim kadardır belirtmeden geçmeyeyim.

Herkese güvenli sürüşler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Adınızı lütfen buraya girin